לשכב עם האמא של הילדים שלי? מה פתאום!

תסביך מדונה זונה

חלק גדול מהבעיות שאנו עוסקים בהן בתחום מיניות הגבר הן פרקטיות: בעיות זקפה, שפיכה מוקדמת, חוסר חשק, מחסור בטסטוסטרון. תסביך "מדונה-זונה" עלול להיראות בהתחלה כמו בעיית זקפה, חשק או סתם גבר בוגדני, אבל למעשה הוא נובע ממקור נפשי /פסיכולוגי ונוצר מוקדם מאוד בהתפתחות, עוד לפני ההתבגרות המינית. אף על פי שמדובר בתופעה לא מאוד נפוצה, חשוב לדעת על קיומה ולפנות לאבחון ולטיפול אם חושדים בה, שכן אין דרך לטפל בה או לפתור את הבעיה לבד.

אז במה בעצם מדובר? גבר הסובל מתסביך מדונה-זונה (הקרוי בעברית גם קדושה-קדשה), יכול לחוש תשוקה ומשיכה מינית כלפי אישה, או אהבה והערכה, אולם לא את שני הדברים ביחד. אהבה ומשיכה מינית סותרים זה את זה מבחינתו. משמעות הדבר היא שהוא יכול לתפקד מינית עם עשרות נשים מזדמנות שאין לו רגשות כלפיהן, או אפילו חמור מכך, שהוא מזלזל בהן ורואה אותן בתור זונות משום שהן מסכימות לקיים עמו יחסים. אבל כשהוא מפתח רגשות כלפי אישה מסוימת (לרוב אישה לא מנוסה ו"בתולית") ובוחר להתמסד איתה ולהקים עמה משפחה, הוא אינו מסוגל לקיים איתה יחסים. לכל היותר, הוא ממלא את חובתו פעמים אחדות למטרות רביה, אבל לאחר מכן, תדירות יחסי המין מתמעטת עד נפסקת, מפני שבעיניו, לקיים עמה יחסים יהיה משום "חילול" כבודה של אם ילדיו. חשוב להבהיר שאין הכוונה למערכת יחסים שהתחילה כמינית ומספקת והתדירות בה ירדה ברבות הימים, אלא לנישואין שמלכתחילה מעולם לא התקיימו בהם חיי מין סדירים.

המקור, כפי שכבר ציינתי, הוא לרוב פסיכולוגי-נפשי. ברגע שאישה הופכת לאם, או אפילו מקבלת עליה את פוטנציאל האמהות בכך שהיא מתחתנת, היא מזכירה לגבר כזה את אמו שלו, שהיא כמובן לא ישות מינית בשום צורה. יתכן שהוא מתגעגע לאהבת אם שלא חווה בילדותו או מנסה לפצות על חוויות ילדות טראומטיות. יתכן שהוא סובל מפחד מאינטימיות או שלא התבגר כראוי מתסביך אדיפוס ילדותי. יכולות להיות גם סיבות חברתיות: גבר שחונך להאמין שעליו להתחתן רק עם בתולה "ששמרה על עצמה" ושכל אישה שמסכימה לקיום יחסי מין מחוץ לנישואין היא אישה פסולה וזנותית, או שתפקידה של רעיה טובה היא להיות כנועה ופסיבית במיטה ולא להראות התעניינות ביחסי מין.

ברור שבמערכת יחסים מסוג זה, לגבר אין שום בעיה של תפקוד או דחף מיני ולכן הוא יהיה זקוק למצוא אפיק לפורקן מיני מחוץ לנישואין. גבר כזה הופך לבוגד סדרתי, שהרי הוא לא יכול לקיים מערכת יחסים מינית ארוכת-טווח גם מחוץ לנישואין, ולכן הוא מקיים יחסים מזדמנים עם כל אישה שהוא יכול להשיג, בין אם מדובר בזונה אמיתית, במכרה, שכנה, עמיתה לעבודה או אישה זרה לחלוטין.

גבר כזה באמת אוהב את בת הזוג החוקית שלו, מעריך אותה ורוצה בטובתה. הוא אינו בוגד בה מתוך זלזול אלא להפך, מתוך הערכתו כלפיה. אולם כמובן שעבור אישה שנמצאת בקשר כזה, המצב מכעיס ומתסכל מאוד. היא לא מבינה מדוע בעלה שמתפקד נפלא בתור בן זוג ואבא ומפגין כלפיה אהבה ברורה, לא מעוניין לקיים עמה יחסים, ובמקביל מדוע הוא ממשיך לפגוע בה בבגידותיו, אף שהוא דואג לה ומתנהג כאילו שאינו רוצה לפגוע בה. ללא אבחון והבנה של מקור הבעיה, האישה מתמלאת כעס ותסכול ועלולה לפנות לבגידה בעצמה. עוד לפני כן, היא עלולה לחשוב שמקור הבעיה אצלה – שהיא לא מושכת מספיק או מינית מספיק. מעבר לפגיעה זו, שאינה מוצדקת לחלוטין בביטחון העצמי שלה ובדימוי המיני שלה, הרי שהדרך שלה לנסות ולפתור את הבעיה רק תחריף אותה. אישה במצב כזה עשויה לנסות להפוך את עצמה למינית יותר, להשקיע בלבוש, איפור או טיפוח, ליזום יותר במיטה וכדומה. כל הדברים הללו יתקבלו אצל בן הזוג שלה כזנותיים ולא מתאימים למי שהיא רעיה ואֵם, והמשבר ביניהם רק יחריף.

תסביך מדונה-זונה הוא מצב מבלבל ולא קל לאבחון בתחום מיניות הגבר, במיוחד כיוון שלסובל ממנו לכאורה אין כל בעיה בתפקוד מיני. כמו כן על הבעיה הראשונית, שהיא התסביך, מעיבים לרוב בעיות דימוי גוף של האישה, בגידות, תסכול ושאר בעיות שהתפתחו עם הזמן, על רקע הבעיה הסמויה מן העין. מצד שני, לעיתים דווקא אהבתו הרבה של גבר שסובל מתסביך מדונה-זונה לבת זוגו החוקית היא הדרך להביא אותו לטיפול ולרתום אותו לשינוי, שכן הוא באמת ובתמים רוצה בטובתה. בטיפול הסקסולוגי, אפשר ללמד את הגבר בהדרגה לצמצם את הפער בין האופן שבו הוא תופס אהבה לאופן שבו הוא רואה את יחסי המין.

  לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

  תודה על פנייתך
  נחזור אליך בהקדם!
  פתח אפשרויות ליצירת קשר

   לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

   תודה על פנייתך
   נחזור אליך בהקדם!
   חייגו אלינו