שפיכה מוקדמת – הסיבות

טיפול בשפיכה וגמירה מהירה

בחברות שמעמד האישה גבוה – באירופה, בישראל ובארצות הברית הגברים צריכים להתאמץ ולהיות בשליטה על גופם כדי לגרום לאישה ליהנות. נוצרה למעשה תרבות של הנאה ממין – תרבות של נתינה לפרטנר המיני. מבחינת הגבר, היום, לגמור מהר זה לקחת מהאישה. לא לגמור מהר זה לתת זמן לאישה ליהנות.

למעשה מהרגע שהתחילה להתפתח תרבות ההנאה, החל הדיבור סביב שפיכה מוקדמת. שפיכה מוקדמת היא שפיכה המגיעה מוקדם מדי עבור שני בני הזוג או רק עבור אחד מהם, שזקוק ליותר זמן כדי להגיע לסיפוק.

שפיכה מוקדמת היא למעשה הבעיה הכי נפוצה אצל הגברים – יותר מבעיות מיניות אחרות הקשורות בזיקפה, אימפוטנציה, חרדת ביצוע וחוסר חשק מיני. רק 3 מתוך 10 גברים מצליחים לשלוט על הזיקפה, בעוד ש-7 מכל 10 גברים סובלים, סבלו או יסבלו מבעיות של שפיכה מוקדמת.


הסיבות לשפיכה מוקדמת – הסבר פסיכואנליטי

ההסבר הפסיכואנליטי לבעיות שפיכה מוקדמת הוא פחד תת מודעי לאבד את הגבריות, עד כדי כך שהגבר חייב לגמור הכי מהר שאפשר. שפיכה מהירה יכולה להיות סימן של קושי של הגבר לעבור מאוננות, מאוטואירוטיזם לאירוטיזם ,למיניות משותפת. הרבה פעמים ניתן לעשות את המעבר הזה הודות להפעלה של פנטזיה מיוחדת הכרחית אך תת מודעית לדוגמא – פנטזיית השפלה לפרטנרית. המעבר הזה מאופיין ע"י מוטציה של הנאה לפי אינסטינקט והנאה הקשורה לפנטזיה.

מדובר על פחד מסירוס שהוא המקור של המחסום. תכופות נמצא פחד מנרתיק עם שיניים ותסביך אב תת מודעי. בזמן המשחק המקדים, זמן שמחייב מעט פנטזיות, גברים אלו הסובלים משפיכה מוקדמת מטעמים של פחד תת מודעי מסירוס יכולים להיות מאהבים נפלאים כי הם מוגנים מהנרתיק.

גברים אלו לא יכולים להתאפק מול סימני הנאה מינית נשית ותכופות החשק המיני של האישה להיות נחדרת גורם להם לאבד זיקפה, לשפיכה מוקדמת או לאי שפיכה. אישה שלא מביעה את תשוקתה בצורה רעשנית יכולה להיות פחות מפחידה. המחשבות שמשתלטות על המוח הגברי ברגע הזה יכולות להיות שנאה מלאת אהבה לצד הנשי, מה שיכול גם להתבטא במילים גסות ומשפילות ברגע זה.

בדמיון הגברי האישה נהנית כרגע מיחסי מין עם דמות האב, דמות שהגבר חייב להיפטר ממנה כדי להתפתח מינית. לגברים אלה יש צורך פסיכולוגי להפטר מהתמונה של האבא הכול יכול. לגברים שהייתה דמות אב שלילית יהיה יותר קל להיפתר מתסביך האב מאשר לגברים שהייתה להם דמות אב חיובי וראויה לאהבה. חרדת סירוס ואי היכולת המינית "להרוג" את האב הם בבסיס ההסבר הפסיכואנליטי לשפיכה מוקדמת.

אי אפשר שלא להתייחס לניסיון החיים של הגברים שיכול להיות מקור לחרדות. שפיכה מוקדמת יכולה להיות ראשונית עקב פחד הקשור לחוסר ניסיון או למצב טראומטי או תוצאה של פחד הקשור מצבים טכניים בעייתיים הגורמים למצבים לא בטוחים ולמקורות של מתח, כמו פחד מהריון או ממחלות מין או פחד שמישהו יבוא להפריע .הפחדים האלה יכולים להביא לאמנציפציה של הכישלון.

מסטרס וג'ונסון טענו שאין קשר ישיר להורים בנוגע לשפיכה מוקדמת אלה רק לניסיונות הראשונים של השפיכה יש חשיבות בהמשך. כמו שראינו מבחינה פסיכואנליטית גם גבר המפתח פחד וחוסר ביטחון בקשר לזהותו המינית ולהיות מושווה ע"י בת זוגו למתחרה אמיתיים או דמיוניים, או חוסר היכרות עם האישה או אפילו טעות או בלבול נירוטי בין תמונת האישה ותמונת האם יכולה להיות מקור הבעיה. חוקרים מדברים על תכונות אופי בעייתיות: ביישנות, חוסר ביטחון עצמי, אנביציה, פחד ממגע שיכולים לגרום לתגובה מאוחרת שיכולה להביא לאיבוד שליטה על השפיכה.

בפסיכותראפיה, אפשר לזהות כמה אלמנטים בולטים אצל הפציינטים. ראשית, הניסיון של הגבר כילד קטן לרצות, לא לאכזב לעמוד בציפיות ולהיות מאהב מושלם ולחשוב יותר מדי על האחר או בלבול בין המטרה והדרך שצריך לעבור כדי להגיע למטרה או בלבול בקליטה של הזמן ולכן אי יכולת לחיות את ההנאה החושנית.תכונה נוספת שאובחנה היא הנטייה להתרכז במה שלא עובד וכתוצאה מכך המתח משתלט על כל המוח עד לבריחה מיחסי המין.

מבחינה זוגית, בצורה משנית שפיכה מוקדמת שמתפתחת או מופיעה יכולה להיות סימן של בעיה בזוגיות, בעיה של אויבות , חוסר הערכה, דחייה, נקמה או עונש כלפי השנייה. לעתים קרובות שפיכה מוקדמת נכנסת כאסטרטגיה סדיסטית שתפקידה להוכיח לאישה את אי היכולת הרגשית שלה ואי היכולת המינית שלה. ערך של עונש או האשמה כלפי האישה, "בגללך זה קרה: את לא טובה".

 

סיבות פיזיות לשפיכה מוקדמת

הסיבה הפיזית היחידה של שפיכה מוקדמת קיימת בתמונה הקלינית של ספינה בפידה שזהו מקרה לא נפוץ כלל .

סיבות מקומיות כמו דלקת הערמונית, דלקת של השופכן, פרומנלניום קצר, דלקת עם כלמידה צריך להביא בחשבון אבל בלי צורך לבצע ברור פיזיולוגי. עתים קרובות במסגרת של ירידה בזיקפה או של אי יכולת להשיג זיקפה שניה באותו ערב בגלל הגיל או שינויים פיזיים השפיכה המוקדמת הופיעה והופכת להיות בולטת יותר.

לפרטים על השיטה לטיפול מיידי בשפיכה מוקדמת – לחץ כאן 

לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

תודה על פנייתך
נחזור אליך בהקדם!

פתח אפשרויות ליצירת קשר

לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

תודה על פנייתך
נחזור אליך בהקדם!

חייגו אלינו