פגישת אבחון בקליניקה

כשאישה פונה לקליניקה של רופא סקסולוג או גניקולוג ומתלוננת על כאב במגע מיני, אבחון המחלה הוא השלב הראשון, והוא נעשה בפגישה הראשונה. הרופא, בבדיקה גניקולוגית מהירה ופשוטה, באמצעות נגיעה באזור כניסת הנרתיק באמצעות קיסם עץ עטוף בצמר גפן, מאתר את אופי ומיקום הכאב, ומאבחן האם האישה סובלת מוסטבוליטיס או וגיניסמוס, כדי לטפל בהתאם. גניקולוגים רבים אינם מאבחנים וסטיבוליטיס משום שאינם מחפשים אותו, רופא סקסולוג מחפש את הכאב ,ומוצא אותו.

האפיון הבסיסי של וסטיבוליטיס הוא הכאב, בין אם הוא כאב מתמיד, בין הוא מאובחן רק בעת נגיעה.

במקרים מסוימים אין כל סימן פיזי, לבד מהכאב בנגיעה. בכך נעוצה המורכבות של תופעה פתולוגית זו והעובדה שמטפלים רבים טועים ומייחסים את תלונות החולות לבעיות פסיכולוגיות.

לעתים קרובות אין כל סימן אובייקטיבי לקיום המחלה, ובבדיקות של תרבית או ביופסיה התוצאות הן שליליות.

הכאב עומד במרכז התמונה הקלינית.

במהלך פגישת האבחון, כאשר מטופלת מתלוננת על כאבים בזמן קיום יחסים ד"ר דריי משתמש בפסיכותראפיה כדי לאבחן האם האישה היא חרדתית, האם תפיסת המיניות שלה היא בריאה , מהנה, ואינה מקושרת אסוציאטיבית עם תחושות נפשיות שליליות. הרופא שולל מחלות אחרות. כאשר הבעיה היא רק הכאב, האבחון הוא וסטיבוליטיס.

לאחר האבחון, בפגישה הראשונה, הרופא מחפש את מקורה הפתולוגי של הוסטיבוליטיס.

1) אפשר לייחס את הכאב לגורם ביוכימי בתוך הרקמות. כדי לדעת אילו חומרים מופקים על ידי הגוף בהתאם לתזונתה של המטופלת, עורכים בדיקת שתן.

2) גם חומרים בסביבה הקרובה, כמו ריחות, בשׂמים, משקאות חריפים וכלור, יכולים להיות גורם של וסטיבוליטיס.

3) שינויים פתאומיים בתזונה (למשל מעבר לתזונה צמחונית, הכוללת כמות גדולה של מזון המכיל אוקסלאט כגון ירקות ירוקים, כרֵשה ותרד) אובחנו גם הם כגורמים אפשריים של תופעות אלה.
4) צריכת כמות גדולה של אנטיביוטיקה אף היא עלולה להביא להתפתחות של וסטיבוליטיס.

5) סיבה שכיחה של הוסטיבוליטיס היא חוסר-איזון של סביבת הנרתיק, כתוצאה מדלקות אחרות, מתזונה בלתי-מאוזנת, מצריכת תרופות כמו הורמונים, קורטיזון וכדומה, משימוש בחומרי רחצה חריפים, ממתח או מטראומה.

6) תסמונת "העייפות הכרונית" קשורה לעתים קרובות להופעת הוסטיבוליטיס.

7) גורמים שונים של טראומה כגון אפיזיוטומיה – התערבות גינקולוגית שבמהלכה נגרמה פציעה של הנרתיק, פצע שלא הגליד היטב ונפתח מחדש בכל פעם שהאישה מקיימת יחסי-מין או אונס, להבדיל – עלולים גם הם להביא להתפתחות וסטיבוליטיס.
לקראת הפגישה השנייה הפציינטית מתבקשת לאתר בעצמה, בביתה, בעזרת מראה, על פי תרשים של איבר המין, את נקודת הכאב בנרתיק בעזרת מקלון. הסיבה לכך שהפציינטית מחפשת את נקודת הכאב לבדה מתבססת על ההנחה שגופה כבר נבדק רבות על ידי מטפלים, וד"ר דריי רוצה להחזיר את האחריות והשליטה לידיה.

  לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

  תודה על פנייתך
  נחזור אליך בהקדם!
  פתח אפשרויות ליצירת קשר

   לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

   תודה על פנייתך
   נחזור אליך בהקדם!
   חייגו אלינו