איך לדבר עם מתבגרים ובני נוער על מיניות

לעשות את "השיחה" עם הילדיםלהורים יש תפקיד עיקרי בהתפתחות הביטחון העצמי והמיני של ילדיהם בכל גיל. גיל ההתבגרות של הילדים מחייב את ההורים להתייחס אחרת למיניות שלהם עצמם, להיות זהירים בקשר לדוגמא שהם נותנים בהתנהלות שלהם, ולשכלל את תרבות השיחה ורמת התקשורת שהם מקיימים עם בני הזוג, ובינם ובין המתבגרים שלהם. אם למדתם מהכתבה הקודמת במדריך זה על איך ומתי לדבר עם הילדים הצעירים על מין, והצלחתם להיות מקור המידע הראשון של הילדים, יש לכם בסיס טוב לתקשורת גם בשנים הקרובות, והמבלבלות מאוד.

בגיל ההתבגרות הילדים שלכם מבלים המון זמן באינטרנט. הם מוצפים במידע. המתבגרים שלכם כבר יודעים איך עושים ילדים, ועכשיו צריך לבדוק שהם יודעים גם איך לא עושים ילדים.

נהלו איתם שיחות פתוחות בנושאי מיניות, אולם אל תדברו בצורה פרקטית או אישית מידי. העבירו ערכים ומסרים בצורה כללית. לדוגמא, אל תגידו "תשתמשו בקונדום" אלא דברו איתם על מחלות, הפלות, אמצעי מניעה.
נצלו אירועים אקטואלים לשיחות בנושא מיניות ויחסים:
סביב השולחן מדברים על כל הדברים שיש בחדשות, ומנצלים את ההזדמנות להעביר תפיסת עולם ופתרונות. אונס, סמים , מתירנות , תאונות ואסונות. כל נושא משמש אותנו. אל הכל מתייחסים. אנחנו מעלים את הנושאים, מתייחסים ומסבירים לילדים מה אנחנו חושבים על זה. למשל, שתקיפה מינית יכולה לקרות גם לבנים ולא רק לבנות, ושהתוקף הוא לרוב אדם מוכר, על כך שהקורבן אינו אשם, ועל חיים ללא סודות .

כשרואים בטלויזיה ידיעה על אם בת 13 ,כדאי לנצל את ההזדמנות לדבר עם הילדים על לחץ חברתי, על כך שגם כשהגוף מוכן לעשות ילדים, הראש עדיין לא. מדברים על אהבה עצמית ובטחון עצמי ועל אמצעי מניעה. משתמשים בחדשות כדי להתייחס לבעיות של המתבגרים ולהכין אותם לתרחישים מפתיעים לטובה או לרעה .חשוב לדבר על הכול בין הורים וילדים.

שיחות אמא-בת:

אם לנערה מתבגרת צריכה להתעקש להיות מעורבת בחיי הבת. האימא צריכה להכין את הבת ולהסביר לה על התבגרות גופה ורגשותיה, ליזום שיחות על המחזור החודשי והמשמעות שלו, ללכת עם הבת לקנות את החזייה הראשונה, להזכיר לה שהגוף שלה הוא יפה, מהנה, ופרטי . להדריך אותה על הגיינה  נשית, בריאות, טיפוח והנאה מהגוף הנשי.

כדאי להעביר לבת מידע על אנשי מקצוע טובים שניתן לפנות אליהם. על רופא נשים ותפקידו בחייה, ועל רופא סקסולוג שאפשר לדבר איתו על מה שלא רוצים לשתף את ההורים, או על דברים שקשה להורים להתמודד איתם.

הדגישי את העניין שעושים אהבה רק כשמרגישים מוכנים בגוף ובראש , ושיותר נהנים מיחסי מין עם מי שאוהבים אותו ואוהב אותה.

חשוב לדבר עם בנות על כך שהמטרה של האישה היא קודם כל ליהנות מיחסי המין היא עצמה. אסור לה לשכוח את עצמה, ולחשוב קודם כל על צרכיו של בן הזוג. יחסי מין הכוללים חדירה מהנים רק כשאישה מוכנה. החדירה יכולה להתאפשר, אבל היא לא תהנה ממנה עד שהיא לא תהיה מוכנה ובשלה לכך בראש.

הורים, שמרו על האינטימיות:

כשיש ילדים מתבגרים בבית, הורים נותנים דוגמא איך הם רוצים שכולם יתנהגו בבית, ומעבירים מסר של פרטיות וצניעות בכך שהם עצמם אינם ��סתובבים בבית חצי ערומים, והם סוגרים את הדלת כשהם עושים אהבה, ונשמרים לא להיות קולניים מדי. כדאי להתרגל לדפוק על הדלתות של חדרי הילדים ולא להיכנס בהפתעה. כבדו את את פרטיותם ודרשו שיכבדו את פרטיותכם.

שמרו על דיסקרטיות ועל כבודו של בן הזוג ואל תתפתו לשתף את המתבגרים שלכם בחיים האינטימיים שלכם עם אביהם או אימם לטוב ולרע. ילדים בכל גיל, צעירים מדי להפיק טוב ממידע זה.

  לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

  תודה על פנייתך
  נחזור אליך בהקדם!
  פתח אפשרויות ליצירת קשר

   לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

   תודה על פנייתך
   נחזור אליך בהקדם!
   חייגו אלינו