אוהבים ורבים – מריבות כחלק מזוגיות טובה

התמודדות עם פרידה והפסקה בזוגיות

ריבים והשלמות הם חלק ממערכת יחסים בריאה. בחיים המשותפים זוג צריך להתמודד עם קונפליקטים, מאבקי כוח ושליטה וחוסר הבנה. בני זוג שאינם רבים זה לא אידיאלי ולא בריא. למעשה, אורך חייו של זוג שלא רב לרוב קצר משל זוגות שכן רבים. זוגות שלא רבים מתגרשים יותר מזוגות שרבים לפעמים. תוחלת החיים של בני זוג שאינם רבים לעולם קצרה מזו של אלו שמדווחים על מריבות בינם ובין בני הזוג שלהם. חשוב לא לשמור את הכעסים בבטן.

הסוד של אותם בני זוג שמצליחים לריב ב"הצלחה" הוא הכרה ושמירה על החוקים ועל הכללים של הריב הזוגי. זוגות שלא מצליחים לשמור על הכללים וחורגים מהם כל פעם, כדאי שייפנו למטפל זוגי כדי לריב במסגרת .

איך לריב מבלי לפגוע בזוגיות?

כשאנחנו רבים עם בני הזוג שלנו יש מספר כללים שצריך להכיר ולשמור עליהם. אנחנו צריכים לבחור את המקום שאנחנו רבים בו, לא באוטו ולא בטלפון לא רבים כשאין זמן לדבר על הנושא. רבים רק כשיש זמן, רק כשאנחנו מוודאים שיש לנו מספיק זמן ורצון לדבר על הדברים וללבן אותם באמת , ולא רק להתפרק רגשית, לזרוק את התסכול ולעזוב את הנושא בכעס. בלהט המריבה, לא מסכנים את העתיד ולא מדברים על פרידה. לא שוברים את כל הכלים, זה רק יוצר לחץ, מתח ומחסום רגשי אצל בן הזוג. בנוסף, איומים בפרידה זו לא בהכרח התוצאה הרצויה לנו, מה גם שלא בהכרח אפשר לעמוד מאחורי איום כזה.

כשרבים , צריך לשים לב לא להיות חסרי כבוד אחד כלפי השני. רצוי, גם בזמן ריב לקרוא אחד לשני בשמות החיבה, אבל אם זה לא מתאים לסיטואציה ולרגש השלילי העז שאתם חווים באותו רגע, הקפידו גם ברגע זה לקרוא לבן הזוג בשמו הפרטי ולא לפנות אליו בצורה מזלזלת, או בשם גנאי.
נסו לא לקלל, ולא לעבור לאלימות מילולית. אל תסכימו שיקללו אתכם, גם בשעת ריב. זה קו אדום. אלימות, מכל סוג, היא אף פעם לא התנהגות רגילה ותקינה. ברגע שמופיעה אלימות בזוגיות שלכם, מילולית או פיזית יש לפנות מיד לטיפול. אלימות היא לא לגיטימית בשום מצב.
אין הצדקה והסבר לאלימות גם כשהיא באה מצידו של גבר וגם מצידה של האישה. אלימות של אישה מגיעה ממקום של מצוקה. כשאתה מתחיל לריב עם אשתך והיא נוקטת באלימות זה מגיע ממקום של מצוקה. דע את זה ופנה מיד לטיפול זוגי.

איך תתמודד עם אישה שמאבדת עשתונות?

נשים צועקות כאשר הן נמצאות במצב נפשי רעוע או במצוקה.
כשאנחנו מזהים במריבה שהאישה שלנו מתחילה לאבד את זה, וחורגת מכללי הריב, במקום להשיב לה באותה מידה, או לנסות להשתיק אותה או לברוח ממנה, כפי שגברים נוטים לעשות כשהם מותקפים, צריך לנהוג אחרת. התקרב אליה, למרות שהיא צועקת כי היא במצוקה וקשה לה. נסה להתקרב ולהרגיע אותה.
כשהאישה נשברת אתה צריך להפסיק לריב ולתפוס את התפקיד של זה שמחזק אותה, ואפילו שהיא כועסת, להתקרב אליה עוד יותר.

לפתור בעיות ולהתקדם

אם הנושא הוא נושא שאפשר לפתור אנחנו פותחים את הנושא באותו רגע ואם אנחנו רואים שאנחנו לא מצליחים מדברים על זה יותר מאוחר כשהדברים כבר נרגעו.
כשמדברים, יותר מאוחר, ובשקט, אנחנו מזכירים למה אנחנו רבים ומה היינו מצפים ומהי השלכה.
אנחנו מזכירים את האינטרס המשותף שלנו, ומה יהיה יותר טוב אם נטפל בסיבה לריב.

לדוגמא: אישה שמתלוננת על בעל שהוא לא יוזם, צריכה להסביר זאת כך: כשאתה מגיע מהעבודה הייתי רוצה שתתחיל להכין את הארוחה או לקלח את הילדים ואז יהיה לנו יותר זמן בערב להיות יחד. מציגים את הסיבה לכעס, את השינוי שאנחנו רוצים שייעשה, ומה יש לבן הזוג להרוויח משינוי המצב
קודם כל להסביר על התחושות שלך, ועל הדאגה שלך ולמה את כועסת. וגם פה צריך למצוא פתרון.

לא ליד הילדים

אל תריבו מול הילדים. אם הריב בנוכחות הילדים אינו נמנע, זה לא נורא, אבל עדיף שלא.

אם רבים מול הילדים צריך להראות לילדים גם את הפיוס ואת ההשלמה והחיבוק שאחרי, וכך הם לומדים משהו מהמריבה שנחשפו לה. הם לומדים שהם יכולים לעמוד על שלהם ואחר כך לחזור ולהשלים על האדם שהם רבו איתו. אסור שהילדים יראו את הוריהם רק רבים ולא משלימים.

ייעוץ וטיפול זוגי

30% מהייעוצים הזוגיים מתחילים אחרי מריבה שנשברו בה הכללים. אבל מתי באמת כדאי להגיע לייעוץ זוגי בעקבות ריב?
כשמדברים על גירושין, כשהריבים הופכים להיות בלתי נסבלים. הרבה זוגות מגיעים לייעוץ זוגי בשלב שהם אומרים: "אנחנו לפני גירושים". רוב הזוגות שמגיעים במצב הזה לא ייפרדו וימצאו את עצמם יותר מאושרים אחרי הייעוץ הזוגי.

מה עושים בטיפול?
כל אחד יוצא מהייעוץ עם פנקס מריבות, בו צריך לרשום מתי הם רבו, מי התחיל, מי התפייס ולמה, וכל אחד יכול לכתוב את הגרסה שלו עד שבוע הבא כשנפגשים.

בטיפול מדברים על מה שקרה ועל מה שכתבנו בפנקס. לפעמים מבינים שרבים על שטויות, ואז מתחילים בטיפול שאי אפשר לעשות אותו בבית. בדרך כלל המטפל מוצא ומוכיח לזוג שכל המריבות נגרמות בגלל אותה סיבה אחת או שתיים. למשל, שהאישה מרגישה נטושה או שהיא מרגישה שהוא לא רוצה אותה, והיא סובלת מחרדת נטישה חזקה. במקרה זה בת הזוג נוטה לריב על זה שהוא הגיע באיחור, אבל היא מתלוננת על משהו הרבה יותר גדול. סך הכל היא הרגישה כתוצאה מזה מאוד בודדה ולא מוגנת, כל המריבות מסתובבות סביב נושא אחד, מוצאים את הסיבות האמיתיות ומהרגע שזיהינו אותם אנחנו כמעט בסוף הטיפול כי זה טיפול די קצר. זוג שתמיד היה רב פתאום לא רב.
זכרו, זוג שרב זה זוג שחי. תוחלת החיים שלו יותר ארוכה. לא רק ברמת הזוגיות אלא גם ברמה האישית, מחקרים מוכיחים שאנשים שרבים הם אנשים שחיים יותר זמן.

  לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

  תודה על פנייתך
  נחזור אליך בהקדם!
  פתח אפשרויות ליצירת קשר

   לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

   תודה על פנייתך
   נחזור אליך בהקדם!
   חייגו אלינו