השפעת התנהגות ההורים על מיניות ילדיהם

לאווירה בבית, יש השפעה קריטית על התפתחות מיניות הילדים . מגע ההורים, החיבוק שלהם, הליטופים והנשיקות מחזקים ומגוננים על הילדים ומלמדים אותם ליהנות, ולכרוך במודעות הרכה שלהם מגע בגופם עם רגשות של אהבה, שייכות וחום. צריך לגעת בילדנו בכל גיל ולא להפסיק כשהם מתבגרים. נשים שמגיעות אליי לטיפול זוגי זוכרות ומספרות לי בכאב על התקופה בה אבא הפסיק לחבק אותן, כשהן החלו להתפתח ולהתבגר.

באשר להתנהגות המינית של ההורים בינם ובין עצמם, חשוב כבר מגיל צעיר להראות לילדים שההורים אוהבים אחד את השני, בכך שהם מתנשקים ומתחבקים. עד גיל שנתיים, לא נורא אם התינוקות נחשפים להוריהם מקיימים יחסי מין. גם אם יחזו, במקרה, בהתרחשויות, לא תיגרם להם שום טראומה.

בגילאים מבוגרים יותר, חשוב שדלת חדר ההורים תהיה סגורה כשהם רוצים להתקרב, אולם לא נעולה (צריך ללמד אותם לדפוק), משום שדלת נעולה תיתן תחושה, שעושים שם משהו אסור.

אם אתם נהנים מאמבטיות משותפות עם הילדים זה נהדר. תתרגלו להישאר עם תחתונים או בגד ים. אחרי שהם יוצאים, קחו עוד דקה לבד להשלים את הרחצה.

התנהגות מינית מאוזנת של הורים, שמכילה פתיחות בד בבד עם שמירת מרחק ופרטיות חשובים במיוחד להורים לבנות.
אנחנו לא צריכים לחשוף לילדים שלנו זוגיות יותר מידי אינטנסיבית ואינטימית. אם ההורים עסוקים כל הזמן בלהתנשק מול הילדים, הילדים ובעיקר הבנות מרגישים בצד, מרגישות בתחרות שהם לא יכולים לנצח בה.

חינוך מיני לבנות

להתפתחות מינית טובה של הילדה צריך שאימא לא תהיה חברה ולא בת תחרות. אמא צריכה לפנות מקום גם בשביל הילדה.

כשהמיניות בין ההורים ליברלית מדי ולא מגדירה גבולות (הדלתות פתוחות, ההורים מסתובבים בעירום ואין פרטיות), אז ביתם עשויה לסגל לעצמה דווקא התנהגות הפוכה (מתוך תחושה שחדרו לה לפרטיות) ולהפוך לשמרנית, להיסגר מינית ולהיות קנאית לפרטיות ולאינטימיות שלה.
אני מטפל בפציינטיות הסובלות מכאבים ביחסי מין המאובחנים כוגיניסמוס, הנגרמים מכך שהאישה מכווצת באופן תת מודעי את שרירי הנרתיק , ולא מאפשרת חדירה. פציינטיות כאלה מספרות לי, הרבה פעמים, שכילדות הן חשו שגופן היה המקום הפרטי היחיד שלהן בבית. בבית הוריהם לא שמרו על מרחק ופרטיות לבני הבית.

להבדיל, ילדות שלעולם לא רואות את הוריהן מתנשקים, מתלטפים או מתחבקים, לא סופגים שום מודעות לחשיבות המגע, האינטימיות ולהתקרבות גופנית הדרגתית .

ההתמודדות של נשים שגדלו במשפחות כאלו בסיטואציות מיניות עלולה לגרום להן לאכזבה ולקשיים. הבנות הללו חושבות שהכול פשוט וחסר מאמץ, כמו בסרטים, שהן יכנסו מתחת לסדין והכול יהיה כיף ונפלא. האביר על הסוס הלבן לא אמור לדחוף להן אצבעות. הן לא מודעות בכלל למושגים כמו חדירה, נוזלים, אורגזמה, ולא באמת יודעות כיצד להתמודד עם הסיטואציות המיניות השונות.

כשההורים מעבירים מסר שמין זה דבר רע, אסור, מסוכן ומלוכלך, שעלול להוביל למחלות, ולהריון, לעיתים קרובות זה מעורר דווקא סקרנות וגורם לבנות למהר לנסות לקיים יחסי מין.
יחד עם זאת, סביר להניח שאותן בנות לא ייהנו מהסקס, משום שבתת מודע זה הרי אסור. בנות אלו עשויות להתרגל לחוש רגשות אמביוולנטיים לגבי המיניות שלהן וקיום יחסי מין .רגשות אלו יפגעו בהתפתחותן הרגשית והמינית, וביכולת שלהן ליהנות ולהתענג מינית גם כבוגרות.

חינוך מיני לבנים

הרבה יותר קל לא לעשות טעויות עם בנים. ועדיין, להורים יש השפעה גדולה , גם אם פחות ישירה, על המיניות של בניהם.

ילד צריך לקבל חיזוקים, ובעיקר מהאב. חשוב שאביו יתייחס אליו כאל גבר, חסון ואיתן, שיכול לנצח. (בזמן שהאב משחק עם בנו, מומלץ לאפשר לו מידי פעם לנצח, כדי לחזק לילד את הביטחון העצמי והאגו) וכך להכין אותו לגבריות.

האב יכול להעביר ערכים משפחתיים , בכך שיקשר את ההצלחה במשחק לעובדה שבבוא העת, גם הילד עצמו יהפוך לגבר חזק, בעל משפחה וילדים משל עצמו. כדאי לצאת מידי פעם, רק האב ובנו, ל"פעילויות גבריות": ללכת ביחד לחדר הכושר, לצאת לריצה או לטיול משותף.

אבות צריכים להיות מודעים למקום החשוב שהם תופסים בנפשו של הילד, ולהיזהר לא להזיק להתפתחותו מבלי משים. אם אב המשפחה הוא טיפוס דומיננטי, חזק ושתלטן מאד, כזה שמנקז אליו את כל תשומת

הלב, ותופס מקום מרכזי בבית, הוא עלול שלא להותיר מקום לגבר אחר בבית ,וזה מגדיל את הסיכון לכך שבנו יסבול מבעיות מיניות בעתיד.

ילד ואחר כך נער , זקוק לכך שהגברים הבוגרים סביבו יפנו לו מקום, ויתייחסו אליו כגבר ,כלומר כאל דמות חזקה, חשובה, בעלת עמדה ומקום בבית, כבר מגיל צעיר. אב שלא מתנהג כך עם בנו עלול לפגום בהתפתחות הבטחון העצמי והדימוי המיני והמגדרי, ולהנציח לבנו תסביך של ילד קטן וחלש, חסר משמעות, שלא יוכל לתפקד כגבר כשיגדל.

גם במשפחות עם יותר מבן אחד, אם הגבר האמיתי בבית יכול להיות רק האב, הוא עלול לסרס את בניו, הם לא יתפסו עצמם כגבריים מספיק, וזה עלול להשפיע עליהם גם מבחינה מינית: הם עלולים להילחץ במיטה, לאבד זיקפה, לגמור מהר, לא למצוא לעצמם בת זוג ואפילו לפתח נטיות הומוסקסואליות.

מילה לשבחן של אמהות . אמהות, בעיקר יהודיות, בהחלט מאפשרות ומפנות לבן הצעיר מקום לבנות בו את הדימוי העצמי הגברי שלו. אמהות לבנים נוהגות לחזק ולטפח אותם, אפילו על חשבון האבות.

אולם אמהות לבנים נוטות ליפול למלכודת אחרת, בתום לב וכתוצאה מכוונות טובות.

דווקא אם מסורה מדי, כזו שמתייחסת לבנה כאל כתינוק, שעושה עבורו הכול ולא נותנת לו להתמודד, להיכשל ולהתחשל, יכולה לסרס מינית את בנה מבחינה פסיכולוגית. ההתנהגות הטוטלית הזו שלה עלולה גם היא להגדיל את הסיכון להתפתחות בעיות מיניות בחייו של בנה כשיגדל. יותר ויותר בנים לאמהות כאלו, גם בשנות השלושים והארבעים לחייהם, נשארים בבית קרוב לסינר של אמא. התופעה הזו באה לידי ביטוי בעיקר בקרב בנים יחידים, או הבנים הצעירים ביותר במשפחה, שתמיד נותרים ילדים בעיני אמותיהם. האם המסרסת מתנהגת בקנאות גדולה כלפי האישה שבנה מביא הביתה, ומקשה עליו לפתח קשר זוגי בריא ויציב.

  לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

  תודה על פנייתך
  נחזור אליך בהקדם!

  מתוך הספר לאהוב במאה ה-21

  • שרון התפללה לבן כל חייה

   שרון בת השלושים ושתיים מתל אביב הגיעה אלי לייעוץ עקב עייפות ומצב רוח ירוד. בפגישה סיפרה כי יצאה בדמעות ממרפאתו של רופא הנשים שלה לאחר שבישר לה במהלך בדיקת האולטרסאונד שהיא נושאת ברחמה בת שנייה. עוד בת. עוד אחת. במקרה של שרון היתה לי ההזדמנות להתערב בזמן הנכון למען התינוקת…

  פתח אפשרויות ליצירת קשר

   לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

   תודה על פנייתך
   נחזור אליך בהקדם!
   חייגו אלינו