וסטיבוליטיס

טיפול בוסטיבוליטיס

כשנשים מתלוננות על תחושה מציקה מאוד של צריבה שמתחזקת בעת קיום יחסי מין, זו כנראה סוג מיוחד של דלקת ברקמות בכניסה לנרתיק. דלקת זו נקראת וסטיבוליטיס. הצריבה יכולה להופיע בתחילת המגע המיני, להתחזק במהלכו, ואף להימשך במשך כמה דקות, שעות ואפילו ימים לאחריו. מאות אלפי נשים בעולם כולו הסובלות מוסטיבוליטיס, אינן מסוגלות לקיים יחסי מין תקינים, אינן יכולות להתלבש כרצונן ואף מתקשות לשבת ישיבה ממושכת. ברוב המקרים מדובר בנשים בהירות עור, בנות המעמד הבינוני, בגילים שבין 20 ל- 30 שנה (ב- 62 אחוז מהמקרים, הנשים טרם ילדו). עם זאת, מחלה זו עלולה לפגוע בנשים בנות כל הגילאים, מגיל ההתבגרות ועד גיל המעבר. אצל חלק ניכר מהנשים החולות זוהו גם אלרגיות ונטייה לדלקות חוזרות.

במקרים רבים חולות אלה התייעצו ונבדקו כבר עם קשת רחבה של מומחים, ובכללם רופאי נשים, פסיכולוגים, אוּרוֹלוגים, סֶקסולוגים, רופאי עור ועוד, ואף עם "מרפאים" שונים ומשונים. הן נותחו וטופלו, לעתים קרובות לאורך שנים, בתרופות שונות (בצורת זריקות או משחות) אשר השפעתן לעתים קרובות מזיקה יותר מאשר מועילה. נשים רבות משלימות עם הכאב, ומתייחסות אליו כאל נטל נוסף שנגזר עליהן לשאת! כמו כן, נשים שאינן מקוות עוד ליהנות מיחסי מין, מוותרות. לא עולה בדעתן להתלונן, ועוד פחות מכך לבקש פתרון לבעיה.

גם הרופאים האמינו זמן רב שהכאבים הללו הם פסיכוסומאטיים בלבד. מאוחר יותר השתנתה הגישה הרפואית לקיצוניות השנייה, ורוב המתלוננות הופנו לניתוח, בו סולקו חלקי העור הכואבים. לרוב, הכאבים שבו לאחר הניתוח.

ברור שהגורמים הנפשיים לוסטיבוליטיס משחקים תפקיד חשוב אצל חולות הסובלות מהרגשת צריבה וכאב בפוֹת. ההפרעה השולטת באזור זה, שהיא לעתים קרובות כרונית, היא גם בעלת היבט רגשי חשוב ביותר. למעשה, החולה ה'טיפוסית' נתקלת לעתים קרובות באי-הבנה מצד הסובבים אותה, עד כדי כך שהיא מתחילה לפקפק ביציבותה הנפשית. על החולה להתמודד עם סימפטומים חוזרים וכואבים. לעתים קרובות בעת הבדיקה הגינקולוגית לא נמצא כל סימן חיצוני למחלה, ועובדה זו מביאה לעתים קרובות להטלת ספק באמיתות התלונה. לכך נוסף גם הייאוש המצטבר בעקבות ביקורים חסרי-תוצאות אצל מומחים רבים.

החולות מתלוננות רוב הזמן על תחושה מציקה מאוד של צריבה. בדרך כלל הכאב מתחזק בעת קיום יחסי-מין. הוא יכול להופיע בתחילת המגע המיני, להתחזק במהלכו, ואף להימשך במשך כמה דקות, שעות ואפילו ימים לאחריו. העובדה שמקור הכאב אינו מזוהה ואינו מובן גורמת להחרפתו, ויוצרת מעגל של חרדות המבוססות על זיכרון הרגשת הכאב.

השפעת וסטיבוליטיס על חיי האשה

לוסטיבוליטיס יש השלכות על התפקוד היומיומי, על התפקוד בעבודה, על קיום יחסי-מין ועל חיי החברה של האישה.

  • ההתמקדות בדאגה ובחרדה הנובעות מתסמיני הוסטיבוליטיס מקשה על חלק מהחולות להתרכז בדברים אחרים: הן עצבניות, תוקפניות ובלתי-סבלניות, והתנהגות זו משבשת את קשריהן החברתיים והמקצועיים. טבעו האינטימי של הכאב שממנו הן סובלות מונע מהן לשתף בסבלן את עמיתיהן לעבודה ואת חברותיהן, וכתוצאה מכך נוצרת תחושת בדידות, המצטרפת לשאר מכאוביהן.
  • לבוש – וסטיבוליטיס מגביל באופן ניכר את סוג הבגדים שאפשר ללבוש (כואב ללבוש מכנסי ג‘ינס למשל ואי אפשר להשתמש בטמפונים בזמן הווסת). לעתים קרובות מקבלות הנשים, ובעיקר הצעירות שבהן, באופן קשה את הפגיעה הזו בתחום כה נשי והיא מוסיפה לדימוי עצמי נמוך שהן מפתחות ולהרגשת נחיתות.
  • קשרים חברתיים ומיניים – בשל עֲכָּבוֹת הנובעות לא רק מעצם הכאב אלא גם מהפחד ממנו, סובלות חלק מהנשים ממעצורים גם בקשריהן החברתיים, מאחר שהן חוששות להיגרר לקשר שעשוי להוביל לקיום יחסי מין. בקרב זוגות ניתן לאבחן הידרדרות בדיאלוג הרגשי-חושני, והמצב עלול להוביל לקרע ביחסים בין בני הזוג ולגירושין. הקושי לקיים יחסי-מין עשוי להיות רק סימפטום ביניים: כאשר הוא מחמיר, הוא עלול להביא לוגיניזם או לקרירות מינית (פריג'ידיות).

כמעט כל המקרים של וסטיבוליטיס קיים בנוסף, גם וגיניסמוס משני עקב הזיכרון של הכאב.

לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

תודה על פנייתך
נחזור אליך בהקדם!

פתח אפשרויות ליצירת קשר

לייעוץ עם ד"ר דניאל דריי השאר/י פרטים ונחזור אליך

תודה על פנייתך
נחזור אליך בהקדם!

חייגו אלינו