וסטיבוליטיס – סיבות אפשריות ודרכי טיפול

הסיבות השונות שגורמות לוסטיבוליטיסלמטפלים שונים, דעות שונות ,באשר לסיבה שגרמה לוסטיבוליטיס. הופעת הכאב
יכולה להיות בעקבות זיהום מקומי או בעקבות מחלת מין כלשהי כולל הרפס. יש גם רופאים ששוקלים מקור נפשי לבעיה זו למרות שהדעה הזאת פחות מקובלת בשנים אחרונות. ב 30% מהמקרים מדובר על וסטיבוליטיס ראשוני, זאת אומרת שקיים מיחסי מין הראשונים. ב 70% מהמקרים הכאבים מופיעים אחרי תקופה של יחסי מין תקינים ללא כאבים. מאחר והמקור לכאבים עדיין לא ידוע והוא יכול להיות לנבוע מיותר ממקור אחד, הטיפול גם יהיה מולטי אופציונאלי ויוכל לכלול משחות נגד דלקת, תרופות או אנטיביוטיקה מתאימה ותרגילים עם פיזיותרפיסט לשיקום של שרירי של רצפת האגן, ע"י טכניקה של ביו פיד-בק בעיקר.

אנחנו יודעים, שאחת מההשערות של הסיבה לוסטיבוליטיס, היא טיפול אנטיביוטי ממושך ולא מוצדק שיכול לגרום לשינויים מקומיים של החיידקים הטבעיים והתקינים הנמצאים בפלורה התקינה של הנרתיק.

בתחילת הטיפול הייחודי שפיתחתי, אני מוצא אלטרנטיבה לאנטיביוטיקה, משנה את המינון, מחליף אותה או ממליץ לפציינטית להפסיק ליטול אותה.

היפותזה נוספת היא שסיבת הופעת הוסטיבוליטיס היא תוצאה של כמות גדולה של אוקסלטים ברקמות המקומיות של הנרתיק. זו הסיבה לכך שבמהלך הטיפול של חלק מהנשים הסובלות וסטיבוליטיס הן מתבקשות להקפיד על דיאטה דלת אוקסלטים.

אני מזכיר שמדובר רק על אחת מההיפותזות.

תפריט מזונות מומלצים ואסורים למי שסובלת מווסטבוליטיס:

בדיאטה דלת אוקסלטים, מומלצים הירקות: תפוחי אדמה, , בצל, כרוב, כרובית, פטריות, ארטישוק, דלעת, מלפפון, צנון, צנונית, ויש להימנע מתרד, בטטות, חסה, גזר, חצילים, ועגבניות. לגבי פירות, מומלצים ענבים, תותים, תפוח, אבוקדו, אבטיח, מלון, מנגו, אננס, בננות, דובדבן. ויש להימנע ממשמש, שזיפים, פרי הדר, אגסים. במשקאות, יש להימנע מקולה , מבירה, שוקולד. יש להימנע מדגים אבל מוצרי בשרים מותרים. גם לחם מותר. מומלץ ללוות את התפריט הזה בכדורים של גלוקוזאמין סולפת 1000 מ"ג פעמיים ביום במשך חודש ורק פעם ביום בהמשך או גלוקוזאמין HCL

500 מ"ג פעמיים ביום במשך 3 חודשים. יש מחקר שבודק את העניין של מתן סידן.

בנוסף, מומלצים עיסויים מקומיים של הרקמות הכואבות עם משחה מבוססת על עץ התה האוסטרלי עם או בלי שילוב של קלנדולה.